A budapesti költöztetés sem egyszerű dolog!

Budapesti dugó
A fővárosi költözést sokan úgy képzelik, mintha a kisebb távolságok miatt a nagyobb vidéki fuvarozásokhoz képest egyszerűbb és kisebb teher lenne. Valójában azonban a budapesti költöztetés sem egyszerű, sőt néhány olyan dologra is figyelnünk kell, amikre a nem rutinos költözők nem is gondolnának.
Az vitathatatlan, hogy a távolságok általában kisebbek, de még néhány utcával arrébb költözni is nehéz. Amikor már szállításra van szükség, a költöztetést jobb szakemberekre bízni. Ráadásul a főváros gyakran zsúfolt: jó előre ki kell találni a menettervet, és azt sem árt átgondolni, hol tud majd leparkolni a költöztetős teherautó.
A költözés Budapesten ráadásul drágább is lehet, hiszen a különböző behajtási övezetek és parkoási díjak megnövelhetik az árat. Mindig egyeztessük le a költöztető céggel, hogy – amennyiben olyan helyre kell beállni, ahová engedély kell -rendelkeznek-e a szükséges papírokkal, ha pedig nem, azokat be tudják-e szerezni. Az utólagos viták például a kapott bírsággal kapcsolatban nagyon kellemetlenek tudnak lenni, ezért válasszunk hivatalos, tapasztalt és megbízható szakemberekből álló vállalkozást!
A költöztetők munkaideje általában hétvégére esik: nincs kivétel a budapesti költözés esetén sem. Hétköznaponként bár a forgalom általában nagyobb, ami az órabérben dolgozó költöztetők miatt némileg növelheti a végső díjakat, ilyenkor parkolni is jobban lehet. A hétvégén otthon hagyott autók gyakran elfoglalják a jó helyeket. Ilyenkor érdemes előre lefixálni az időpontokat, a tehertaxik ugyanis sokkal több munkát végeznek el a szombati és vasárnapi időpontokban.
Sajnos más hátránya is van a budapesti költözésnek: nem hallgathatjuk el, hogy a főváros biztonsági szempontból sem ugyanolyan, mint mondjuk egy kisebb vidéki település. Egészen pontosan arról van szó, hogy mindenképpen kérjünk felügyeletet a teherautó mellé. Természetesen a költöztetők sem most jöttek le a falvédőről, így ismerik a problémát, de jó, ha tudjuk: ha kiszáll a sofőr, de ő nem segít a pakolásban, hanem az autónál marad, azt nem lustaságból teszi. Nélküle elég kellemetlen élményekben lehetne részünk, amikor a szekrény lecipelése után vesszük észre, hogy meglepően sok hely keletkezett a platón, mert mondjuk eltűntek az addig lehordott konyhai felszerelések.
Az adott kerület súlykorlátai, behajtási szabályai egy budapesti költöztetéssel foglalkozó vállalkozás számára ismertek lesznek, de azért nyugodtan kérjen tájékoztatást, hogy a megadott célpontokon lehet-e probléma a behajtással, megállással vagy várakozással. Azt azért jó tudni, hogy a Budai Váron kívül a belváros szíve védett övezet, valamint szintén a belső kerületekben Pesten és Budán is vannak 3,5 tonnás, illetve 12 tonnás övezetek. Szintén speciális ebből a szempontból Kelenföld-Albertfalva és XIII. kerületi Wekerle-telep.

3,5t össztömeg felett behajtani tilos!
Előfordulhat, hogy ezeken a helyeken más árképzést használ a költöztető cég. Ez nem szokatlan, hiszen itt némi hozzájárulást kérnek az általuk általában egész évre kiváltott engedély árához. A későbbi vitákat és csalódottságot elkerülendő mindezekről kérjünk előzetesen tájékoztatást. Az előzetes megállapodás, irodai (céges) költöztetés esetén pedig részletesen megírt szerződés azért is fontos, mert a költöztetés Budapesten nagyon árérzékeny vállalkozás: sok cég kínál ilyen szolgáltatást, az emberek pedig leggyakrabban azt választják, aki a legalacsonyabb órabért kínálja. Igen ám, de az olcsóságnak – mint tudjuk – ára is van: sok vállalkozásnál különböző többletdíjak jelennek meg. Mindenképpen szánjunk arra egy kis időt, hogy pontosan átlássuk, végül mennyit is kell fizetnünk. Az óradíjon felül megjelenhetnek-e extra fizetnivalók a számlán, például lépcsődíj vagy ilyen-olyan indokkal beszedett plusz óradíj. A kilométerdíjat általában elengedik a fővárosban, de kiszállási díjat, emeltdíjat stb. gyakran elkérnek. Tájékozódjék a megrendelés előtt!
Ön annyiban segíthet a költöztető munkájában, hogy megpróbálja már az autó megérkezése előtt biztosítani a parkolási helyet, hogy a lehető legrövidebb, illetve legbiztonságosabb úton juthassanak értékei a tehergépkocsihoz. Általában úgy számolhat, hogy két-három személyautónyi helyre lesz szükség egy teherautóhoz. Ha pedig az érkezés előtt néhány perccel “rakodás” címszóval foglalja le a helyet, megúszhatja, hogy míg az óradíj ketyeg, a költöztetőknek körbe-körbeautózva parkolási helyet kelljen keresniük. A legjobb módszer, ha saját autóval addig elfoglaljuk a helyet vagy kukákat húzunk a kiválasztott, a bejárathoz minél közelebb fekvő területre. Egy fölragasztott papírlappal figyelmeztethetjük is az arra járókat, hogy “KÖLTÖZTETÉS miatt foglalt terület”. Mivel maga az autó sem maradhat egyedül a már említett biztonsági okokból, megteheti azt is, hogy a jármű mellett marad.
Még egy dologra érdemes figyelni: mivel a költözés általában egy lakóközösséget is érint, figyelmes és hasznos dolog előre jelezni a lakóknak, hogy a megadott időben kicsit nagyobb lesz a sürgés-forgás. A faliújságra kihelyezett tájékoztató bőven megteszi. A házmesterrel, gondnokkal pedig előre egyeztessünk, hogy a teherlift – ha van – használható lesz-e. A személyfelvonókon nagyobb méretű bútorokat ugyanis nem lehet szállítani, bár a kisebb csomagok, dobozok esetén nagyon jó szolgálatot tehet. Ilyenkor viszont a többi lakó toleranciájára is szükségünk lehet, ezért érdemes a szomszédokat