Jöhet közepes burgonyával és nagy üdítővel?
Felárak, amik jogosak és amik nem!
Emelet díj, lépcső pénz, kilométer díj, túlsúlyos tárgy felára, stb.
Ezekkel a kifejezésekkel már bizonyára találkozott. Vegyük sorra, hogy melyik lehet jogos és melyik csak trükközés, ami a számlát növeli.
Jogosan felszámolt díjak, felárak:
Minimum fizetendő díj
Ez általában 3 óra díja és jogosan ragaszkodnak hozzá a költöztető cégek.Példa:Ön szeretne egy darab szekrényt átszállítatni a szomszéd utcába élő rokonához, ami egy félórás művelet és szánna rá 3.000 Ft-ot. Ön joggal mondhatja, hogy csak ennyit kell csinálni, miért fizetne többet. Viszont...
A költöztető cégnek nem éri meg elvállalnia ennyiért, hiszen a telephelyétől az ön címéig tartó út, majd a visszaút többet vinne el, mint a fenti összeg.Ráadásul a rakodónak sem nagy üzlet, elindul reggel dolgozni egy félórás órabérért. Ilyenkor ön mit tehet?
Kifizeti a minimum díjat és keres még mellé más feladatot vagy próbáljon meg kialkudni egy fix összeget.
Túlsúlyos tárgy szállításának felára
Ide tartozik a páncélszekrény, zongora, pianínó, másoló, egyéb gép. Jellemzően 100-120 kilogramm feletti tárgyakért szoktak felárat számolni, teljesen jogosan. Ennek egy részét a rakodók kapják, órabérüket kiegészítendő.
E tárgyak mozgatása szakértelmet és rutint kíván, ne próbálja "házilag megoldani". Amennyiben csak azt az egy tárgyat kell szállítani, akkor ez a díj több lehet, mint amennyit komplett költözés részeként számolnak fel.
Az összeg mértékétől függően etikusan felszámolt díjak:
Kilométer díj
Városon belüli kilométer díjat szinte egyik cég sem számol fel, engedményként tüntetik fel.
3 kilométert megtéve a két cím között (például 3x150Ft), valóban jelképes összeg.
Vidéki fuvarnál viszont számoljon a visszaút kilométer díjával és óradíjával is.
Különösen értékes tárgy szállításának felára
Ez egy érdekes helyzet, mert mi van akkor, ha egy festményre felárat számolnak fel költöztetők és a festményt átszúrják egy szobainassal? Ön fizet néhány ezer vagy tízezer forint felárat, a kára 300.000Ft, de a rakománybiztosítás nem érvényes rá.
A megoldás, hogy kérdezzen rá a garanciára és győződjön meg annak életszerűségéről!
Ha nem volt elég meggyőző, akkor szállítsa el ön a tárgyat.
Behajtási engedély díjának felszámolása
Budapest területén óriási, teherautóként akár 100.000Ft-ot meghaladó összeg is lehet az éves díj!
Ezt bizony be kell építeni az árba és ettől érdekes a dolog.
A költöztető kifizeti előre ezt a díjat és abban az esetben, amikor a behajtási övezetben dolgozik, felszámol a megrendelőnek bizonyos összeget. Ha sok ilyen megrendelése van, akkor két hónap alatt összeszedi a díjat. Kérdezzen rá az összegre, esetenként felszámolt 1000-2000 Ft belefér.
Etikátlanul felszámolt díjak:
Hétvégi felár
A költöztetés hagyományosan hétvégi szolgáltatás, ilyenkor van a legtöbb megrendelés, tehát ez esetben egyértelműen lehúzás.
Emelet díj
Sokszor előfordul, hogy a megrendelő nem a földszintről és nem a földszintre költözik. Ha ilyen díjat kérne valamelyik költöztető cég, az lehúzás.
Lépcsőpénz
Lásd emeleti díj
Bútorszerelésért felszámolt díj
Ha a bútorszerelés bonyolultsága nem kíván asztalosi szakértelmet, akkor talán túlzás felárat számolni érte, hiszen az óradíj ez alatt is ketyeg. Ha összetettebb a szerelési feladat, akkor azt ne bízza a költöztetőkre, akik valószínűleg el sem vállalnák.
Csillárszerelés
Ugyanaz, mint a bútorszerelés, ha villanyszerelőt igényel a feladat, akkor ne bízza a költöztetőkre.
De a kampóra felakasztás és a "csoki" bekötése belefér az óradíjas elszámolásba.
Háztartási nagygépek kikötése, bekötése
A modern mosógépek, mosogatógépek, tűzhelyek csatlakozásai szinte szerszám nélkül szerelhetőek, nagy szakértelmet nem igényelnek.
Hívjon szakembert, ha mégis valamilyen átalakításra van szükség, illetve gáz és 400Voltos bekötés esetében mindig!